AKO HUDBA OVPLYVŇUJE NAŠE FYZICKÉ A DUŠEVNÉ ZDRAVIE – PosvancFitness.com

Hudba má naozaj pozitívne účinky na našu psychickú, fyzickú náladu a dokonca aj na náš výkon v posilňovni. A však ešte pred tým ako sa nižšie dozviete prečo to tak je Vám položím jednu otázku ktorú si pre seba zodpovedajte. Počuli ste niekedy pri vašom fyzickom výkone či už to bol beh, cvičenie alebo niečo iné vašu obľúbenú pesničku a zrazu ste mali viacej energie ? Ak ste si odpovedali ÁNO tak čítajte ďalej a budete prekvapený 🙂

Vybral som si túto tému z viacerých dôvodov a jedným z nich je, že som pravé tieto
pocity ovplyvnenia hudbou na môj fyzický výkon vedome vnímal, ale nerozumel som prečo to tak je.

Z histórie

“Hudba bola od pradávna súčasťou obradných slávností, kde spevom, hrou a tancom chcel človek ovplyvniť prírodné živly. Pôsobením hudby na ľudský organizmus sa začali zaoberať už filozofovia v staroveku.“ Napr. “Aristoteles tvrdil, že po hudobnom zážitku prichádza psychické uvoľnenie. Bájny spevák Orfeus zasa vedel svojim spevom a hrou na lýre upokojiť zvieratá, ale aj rozplakať ľudí. Pytagoras v 6. storočí pnl. liečil žiakov hrou na lutnu. Podľa neho matematické pomery medzi frekvenciami tónov stupnice vyjadrujú istú harmóniu, ktorou sa riadia nebeské telesá, ale aj vnútorný život človeka, teda i jeho zdravie.“
V dnešnej dobe sú už známe, dokázané účinky hudby na zdravie človeka, že rytmus a tóny vhodne zvolených hudobných nástrojov, ale aj spev sa využívajú pri liečbe psychiatrických pacientov. Táto liečebná metóda sa nazýva muzikoterapia.
Psychické postoje sú závislé na fyziologickej zmene. K psychickému pôsobeniu hudby patrí pôsobenie na postoje a správanie (emócie, asociácie, fantázia, denné sny, zníženie prahu konania, ..) Dôležité je počúvať relaxačnú hudbu či autentické zvuky prírody ako je spev vtákov, hlasy veľrýb a delfínov, šumenie lístia, morských vĺn, dážď… Počúvanie týchto zvukov dokáže človeka vrátiť k prirodzenej a vrodenej harmónii. Napríklad pomalá a monotónna hudba spomaľuje tep srdca, frekvenciu dychu a frekvenciu mozgových vĺn. Vysoký krvný tlak, srdcové ochorenia, bolesť hlavy, napätie a nespavosť lieči upokojujúca hudba.

Je úplne pochopiteľné, že hudba môže ovplyvniť fyzické ako aj duševné zdravie. Keď ste napríklad uviazli v dopravnej zápche, niekedy len stačí nájsť dobrú pesničku v rádiu alebo ju objaviť vo svojom obľúbenom play-liste a zmení napätie takmer okamžite. Či už dávate prednosť melodický barokovému sonátu, najnovšej popovej melódii, alebo aj country, je to ako keby hudba umyla vašu myseľ a zmietla cestnú zlosť.

A ako to teda je?

Tento jav nabudenia nie je len vo vašej hlave. V závislosti od toho, ako sa pozeráte na to, že je vo vašej hlave, či lepšie povedané, vo vašom mozgu. Konkrétne, bolo preukázané, že hudba má vplyv na uvoľňovanie dopamínu.
Dopamín hrá významnú úlohu v motorických funkciách mozgu. Má rozhodujúci význam pri spracovaní informácií v čelovom laloku mozgu v kognitívnych funkciách mozgu.

Dopamín je spájaný so systémom príjemných vnemov a s motiváciou k rôznym aktivitám. V určitých častiach v mozgu sa uvoľňuje pri prirodzených príjemných aktivitách, ako je napríklad príjem potravy, sex, fyzická aktivita alebo len počutie hudby.

Takže dopamín je jednoducho „motivujúca chemikália.“ Dopamín sa v mozgu uvoľňuje aj pri nepríjemných podnetoch. Súčasný výskum naznačuje význam dopamínu skôr ako mechanizmus predvídania odmeny. Ako taký by mohol byť spájaný skôr s túžbou ako s potešením.

To znamená že keď cvičím, behám alebo robím inú fyzickú aktivitu a započujem hudbu, melódiu alebo zvuky ktoré sú mi príjemné, predstavujem si niečo pozitívne a niečo čo ma motivuje. Takže v konečnom dôsledku som vďaka hudbe viacej MOTIVOVANÝ. Už predsa viete že Motor našich úspechov je Motivácia.

Pretty young woman takes a break after running

MOJE ODPORÚČANIE PRE VÁS TEDA ZNIE

Keď sa cítite fantasticky, ste nabitý energiou a dobrou náladou, zaručene je za tým dopamín. Tento hormón je zárukou bezproblémového, automatického pohybu, podporuje pozornosť, motiváciu a fantáziu. Počúvajte preto Vašu obľúbenú hudbu a užívajte si cvičenie alebo inú pohybovú aktivitu naplno. Zaručene má hudba na Váš výkon výrazný vplyv a teraz keď už viete ako to funguje, budete napredovať ešte rýchlejšie a efektívnejšie aj vďaka tomuto poznatku 🙂

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Logo_footer   
     © 2016 POSVANCFITNESS KLUB by Vibration

Proudly powered by WordPress