DREPY ! – robíte ich správne? – PosvancFitness.com

Drep – je prirodzený pohyb

b4a162_0dc244a12ed642518bd67172c76448b6

Zohnutie je prirodzený pohyb. Takmer každý z nás robil v detstve mnoho drepov a ani sme o tom vtedy nevedeli. Či už sme niečo potrebovali zdvihnúť alebo jednoducho len relaxovať v tejto polohe.
V mnohých častiach sveta sa táto poloha totiž používa pri relaxácií ba dokonca pri jedení.Túto polohu vie vykonať každý pokiaľ nemá nejakú poruchu alebo chorobu kĺbov alebo nemá nejakú vrodenú predispozíciu.

Po tisíce rokov to bol typický postoj pre človeka a jeho predkov. Dospelí sa vie udržať v tejto polohe drepu pokiaľ nemá žiadne výrazné poškodenie kĺbov alebo obmedzenie pohybu. Vyzerá to približne takto:

Môže robiť drepy každý?

Za predpokladu, že je človek zdravý a má normálnu flexibilitu, čo bolo hlavne v detstve môže robiť drepov koľko chce. Mnoho ľudí, však, stratí túto schopnosť, pretože ich život ide ďalej. Ako deti začnú chodiť do školy, a tak sú po väčšinu dňa usadený v laviciach. To vedie k obmedzeniu pohybu a plynutím rokov to často končí bolesťami kolien a chrbtice.

Je zlé pretláčať kolená cez prsty?

Nesprávne vzdelaný a informovaný lekár, fizyoterapeut alebo tréner ( ja som bol medzi nimi tiež ), ktorý nie úplne rozumie biomechanike kolena, môže šíriť nasledujúci mýtus. “ je škodlivé pretáčať pri drepe kolená cez prsty“ Teraz už viem že je to úplný nezmysel. Ako sme sa už dozvedeli v tomto článku, drep je úplne prirodzený pohyb. Ani po schodoch smerom nahor alebo nadol nevieme ísť iným spôsobom, než aby sme pretláčali koleno cez prsty. Kolenný kĺb je na to od prírody vyrobený.
V štúdii o tejto problematike, vedci s univerzity University of Memphis v Tennessee, porovnávali drepy s obmedzením pretláčania kolien a bez. Viď. na obrázku:
Na obrázku A vidíte správne vykonaný hlboký drep a na obrázku B nesprávne vykonaný drep.

Prečo je zlé ak budem vykonávať polovičné drepy?

Trénovaním len v hornej časti rozsahu pohybu môžete destabilizovať koleno. Týmto spôsobom môžete rýchlo stratiť pohyblivosť a silu v kolenách. Dlhodobé cvičenie takýmto spôsobom je zárukou pre svalovú nerovnováhu a v najhoršom prípade pre degeneráciu a zranenie.
A neublížia hlboké drepy mojim kolenám?
Zdravé kolená nebudú poškodené správne vykonaným drepom, čo znamená drep tak aby bol hlboký, aby hamstringy prednostne zišli pod úroveň kolien.

Hlboké drepy sú nevyhnutné pre:

– natiahnutie mäkkého tkaniva v dolnej časti tela, zlepšenie flexibility
– zabezpečia zdravé bedrové kĺby, kolená a členkové kĺby.
Chrupavkám v našich kĺboch sú dodávané živiny tlakovým napätím. Ak takéto tlakové napätia nie sú uplatňované v konkrétnom rozsahu pohybu, tak sa chrupavky poškodzujú a potom sú náchylnejšie k degenerácií a zraneniam.

Ak počas drepov ubiehajú kolená dovnútra je oslabený Vastus medialis obliquus ( VMO ) – stredný obrázok. V prípade ak VMO nemôže stabilizovať koleno pri vysokej vonkajšej sile môže nastať aj vážne zranenie – pravý obrázok.

Mimochodom v drepe pod 90 ° začína stres v kĺbe výrazne klesať a ťažšie váhy nemusia byť vôbec problém pokiaľ vykonávate celý rozsah pohybu. Za predpokladu že si postupne zvykáte na ťažšie váhy krok za krokom, nekladie tento cvik absolútne žiaden škodlivý dôraz na vaše telo. Práve naopak, kolenné kĺby sa stávajú silnejšie a zdravšie a vy tak môžete využiť váš potenciálny výkon naplno.

Vedeli ste že : Vzpieranie patrí medzi športy s najnižšou mierou úrazov?

Dmitry Klokov, ruský vzpierač, majster sveta a olympijský strieborný medailista pri vykonávaní hlbokého drepu. Ako môžete jasne vidieť, jeho kolená sú ďaleko pred prstami a jeho trup je veľmi vzpriamený.
Mimochodom, najčastejšie zranený kĺb pri vzpieraní je rameno, nie koleno.

Prečo aj napriek tomu toľko ľudí robí polovičné drepy? Najčastejšie drepy ktoré môžete vidieť u väčšiny vyzerajú takto že?

Prečo je to tak? Ľudia, ktorí cvičia správne (nie je ich veľa ) nerobia taktiež polovičné opakovania na biceps že?

Zhrnutie:

– Zdravý drep s dlhodobého hľadiska je hlboký drep.

– Koleno musí byť tlačené cez prsty pri vykonávaní drepu.

– Čím viac máte chrbticu vzpriamenú pri vykonávaní cviku, tým menej stresu je v chrbtici.

– Hlboké drepy poskytujú flexibilné a zdravšie kĺby v dolnej časti tela.

– Hlboké drepy zlepšia v kolene stabilitu a zabránia zraneniu.

– Hlboké drepy zlepšia šprint a výkon v skákaní.

Logo_footer   
     © 2016 POSVANCFITNESS KLUB by Vibration

Proudly powered by WordPress