AKO CUKOR ovplyvňuje naše zdravie? + päť faktov o cukre! – PosvancFitness.com

Mnohí z nás si nevedia bez sladkostí predstaviť ani jeden deň. Prečo je to tak ? Zamysleli ste sa niekedy, čo Vám tento sladučký zázračný krištáľ prinesie okrem krátkeho pocitu šťastia ?

Ako teda cukor ovplyvňuje naše zdravie ? Cukor je prvou zložkou potravy, ktorá sa pri chudnutí dostáva do zakázanej zóny. Je v podstate jediný kalorický zdroj, ktorý súvisí s prudkým nárastom cukrovky. V roku 1985, keď bola celosvetová konzumácia cukru 98 miliónov ton, diabetes postihoval 30 miliónov ľudí. V roku 2010, konzumácia cukru vzrástla na 160 miliónov ton a globálny rozmach cukrovky dosiahol 346 miliónov ľudí.

Prvý, kto označil cukor za toxín, bol Dr. Robert Lustig, profesor pediatrie v oddelení endokrinológie na Kalifornskej univerzite v San Franciscu. Doktor Lustig je jeden z vedúcich expertov na detskú obezitu a bol priekopník rozlúštenia metabolizmu cukrov. Mnohé jeho objavy priniesol vo video sérii „The Skinny on Obesity“, v ktorej detailne opisuje nebezpečenstvo konzumácie cukru.

Dôvod, prečo Dr. Lustig označuje cukor za toxín je, že naše telo zaobchádza s cukrom rovnako ako s alkoholom a inými toxínmi, a preto môže cukor rovnako poškodiť pečeň a iné orgány.

Poďme sa ale spoločne pozrieť na to ktorých päť faktov by ste o cukre mali vedieť.

Fakt 1.

Len pitie jednej plechovky malinovky, džúsu, sladkého nápoja denne zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu až o 18 – 22%.

Fakt 2.

„Sacharidy, a to cukry aj škroby, ktoré prijímame v priebehu dňa, môžu zvýšiť riziko zubného kazu, a to najmä u detí, ktoré nevykonávajú správnu ústnu hygienu. Pritom nie je dôležité celkové množstvo skonzumovaných sacharidov, ale skôr to, ako často sa v priebehu dňa konzumujú.

3 Fakt

Nadmerný prísun cukru poškodí bunky natoľko, že biele krvinky nedokážu dostatočne fungovať a ničiť škodlivé baktérie. Imunitný systém organizmu je potom čoraz slabší, telo postupne stráca zásoby vitamínov, minerálov i vápniku a nedokáže sa brániť voči infekciám a chorobám. Podľa odborníkov denná konzumácia 100 g bieleho cukru znižuje odolnosť organizmu až o 40%!

4 Fakt

Viac ako 80% Američanov má vyššiu ako optimálnu hladinu cukru v krvi.

5 Fakt

Rafinovaný cukor má vplyv aj na psychiku človeka, pretože môže spomaliť alebo naopak zvýšiť tvorbu endorfínov ( tzv. hormóny šťastia, ktoré sa uvoľňujú do mozgu a spôsobujú pocity šťastia a dobrej nálady). Nie je preto ničím výnimočným, že cukor u človeka spôsobí výkyvy nálad a prehĺbi depresie.

Položte si otázku…

​Stačí keď si každý z nás položí jednu základnú, logickú otázku, a podloží ju aj logickou odpoveďou. Patrí naozaj cukor do môjho tela ? Myslím že odpoveď je jasná aj keď si možno navonok veľa ľudí bude klamať. Sme stvorený z prírody a mali by sme z prírody aj žiť. Môžme využívať prírodný cukor všade: zelenina, ovocie, strukoviny…. všade je ho dostatok na to aby sme mali veľa energie a síl.

Dnes je cukor takmer všade. Pracujúci ľudia sa nad tým, čo konzumujú, moc nezamýšľajú. Kritérium je, aspoň sa najesť. Cukor nájdete v limonádach, džúsoch, športových nápojoch, je skrytý takmer v každom spracovanom jedle od praclíkov až po syrovú nátierku. Dokonca niektoré detské náhrady jedla majú v sebe toľko cukru, ako jedna plechovka coca-coly, takže malé deti sú metabolicky otrávené hneď v prvý deň, ako im rodičia začnú takúto umelú výživu podávať. Nemôžeme sa preto čudovať, že na svete prepukla epidémia obezity.

Moje odporúčanie pre Vás je,
Nebuďte cukroholikmi, ale radšej „workoholikom“, ktorý pracuje na svojom talente, kariére, snoch, cieľoch i túžbach a „šľape“ na kvalitnom palive, ktoré zlepšuje jeho hardware (zdravie), software (mozog) i batérie (kondíciu).

Držím vám palce.

Tomáš Pošvanc – silový a kondičný tréner PosvancFitness

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Logo_footer   
     © 2016 POSVANCFITNESS KLUB by Vibration

Proudly powered by WordPress