Stres náš každodenný! Zodpovedá aj u vás za priberanie? – PosvancFitness.com

Zaujal Vás nadpis o strese? Je teda pravdepodobné, že ho máte v bežnom živote viac ako by ste chceli. Čítajte preto pozorne a odneste si z článku čo najväčší prínos 🙂

Stres nás môže stretnúť v mnohých formách.
Zvyčajne sa zamýšľame nad stresom z hľadiska,  práce, obchodných stretnutí, neúprosných termínov,  skúšok alebo problémov v rodine – zoznam je nekonečný.

V skutočnosti však môže dôjsť aj k stresu z celého radu fyzických faktorov. Napríklad potravinová intolerancia, zažívacie problémy, podvýživa; nízke hladiny mikroživín a dokonca aj veci ako nedostatok spánku, dehydratácia alebo nízka hladina cukru v krvi. Všetky stresy, fyzické alebo psychologické, produkujú stresový hormón kortizol.

Telo nerozlišuje medzi tým, čo mu spôsobuje stres – všetko končí uvoľnením kortizolu. Predtým, než budeme odsudzovať tento kortizol, je nutné povedať že je to prirodzený fyzický hormón, ktorý vaše telo má produkovať.  Problémy začíname mať iba vtedy, keď tento hormón máme chronicky zvýšený – nad normálnou úrovňou, po dlhú dobu.

ČO ROBÍ KORTIZOL ?

Kortizol je jedným z vašich, primárnych „bojových“ hormónov. V podstate je stres ako ochranca, ktorý vás chce zastaviť, než dôjde k veľkému stresovému vypätiu.

Robí veľa vecí v našom tele, ktoré nám pomáhajú pripraviť sa na to, aby ste sa otočili a utiekli alebo ostali stáť a bojovali. Zvyšuje hladinu cukru v krvi a poskytuje nám dostatok energie pripravenej na to, aby sme mohli utiecť alebo čeliť hrozbám.

Súčasne potláča imunitné a reprodukčné systémy. Taktiež rozkladá proteín, zvyčajne zo svalového tkaniva, aby v budúcnosti získal aminokyseliny pre syntézu energie a vývoj nových bielkovinových štruktúr (keď už nie ste stresovaní).

PREČO BY STE Z NEHO MOHLI PRIBRAŤ ?

Krátkodobo, je kortizol skvelý nástroj, ktorý vám pomôže s okamžitou liečbou stresových situácií. Ale naše životy sú teraz oveľa viac plnšie stresujúcich situácií ako kedykoľvek predtým. Doba stále ide dopredu a je čoraz rýchlejšia a stresujúcejšia. Ak trávite svoj čas behaním z jedného stretnutia na druhé, alebo uviaznete v zápche cestou do práce, keď čakáte hodinu kým sa vaše deti poobliekajú a pripravia do školy, všetci dobre vieme aké to je.

Je to pravidelné v každodennom živote. Teraz sme na vrchole všetkých fyzických stresorov, ktoré som na začiatku spomínal, ako je potravinová intolerancia, dehydratácia a nedostatok spánku. Tu môžete vidieť, ako vám vaša hladina kortizolu môže doslova vyraziť dekel.

Ak je kortizol vysoký, hladina cukru v krvi je vysoká. Ak je hladina cukru v krvi chronicky vysoká, inzulín musí reagovať na túto situáciu. Výsledkom je zvýšenie ukladania tuku.

Dôvodom je inzulín, ten je zodpovedný za presun cukru v krvi do svalových a tukových buniek keď je hladina cukru v krvi príliš vysoká. Ak je už však kapacita našich svalových buniek plná (pretože sme necvičili a ani neboli aktívni), uloží sa to predovšetkým do tukových buniek.

Tiež zvážte ďalšie procesy, ktoré vysoká hladina kortizolu dokáže napáchať. Zbavuje nás svalov, znižuje náš metabolizmus a potláča základné reprodukčné hormóny, ktoré sú pre nás dôležité, ako je testosterón a estrogén.

Napokon, to všetko spojte s oslabeným imunitným systémom a hneď ste častejšie chorí, slabší a máte recept na zvýšenie telesnej hmotnosti. 

A ČO S TÝM MÁM ROBIŤ?

Asi prvou vecou, čo by ste mohli urobiť práve teraz, je uvedomiť si, či sa to týka aj Vás. Mám teda veľa stresu? Spím pravidelne dostatočné množstvo hodín? Ako vyzerá moja strava? Cítim sa v dennodennom živote plný energie?

Je veľmi dôležité zodpovedať si tieto otázky a následne hneď začať hľadať riešenia. Napríklad: oddych, počúvanie obľúbenej hudby, kvalitný pravidelný tréning, úprava stravy…

Držím Vám v tom palce

Richard Mikulský – Silový a kondičný tréner
V prípade otázok ma kontaktujte priamo TU, a nezáväzne sa na osobnom stretnutí môžeme porozprávať, ako Vám môžem viac.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Logo_footer   
     © 2016 POSVANCFITNESS KLUB by Vibration

Proudly powered by WordPress