
Ploché nohy? Nie pomocou Barewood. Do každého kúska dreva dávajú svoju lásku, energiu a precíznosť.
2. januára 2021
Tréner Aleš: Vzťah k športu sa buduje už v detstve.
18. januára 2021Otužovanie časť 1
Ak vás striasa od zimy, už len pri pomyslení na to, že by ste vliezli do studenej vody, je to v poriadku. Mal som to tak podobne a je to prirodzené. Ale teraz sa priznajte, chceli by ste tiež zažiť ten pocit, keď ste to zvládli s vedomím, že si tak posilňujete zdravie a imunitu? Vedieť, že to robíte správne a cítite sa čoraz vitálnejšími a choroba vás obchádza? Nie len teraz ale stále je pevné zdravie na nezaplatenie.
Asi už každý postrehol nie jednu informáciu, že otužovanie má blahodarný vplyv ako na imunitu, tak aj duševné a psychické zdravie. Potvrdzuje to čoraz väčšie množstvo otužilcov ale aj výskumy.
Kedy má ale otužovanie najväčší efekt a čomu by sme sa mali vyhnúť, aby nám prinieslo to, čo od neho očakávame?

Kedy má otužovanie najväčší efekt?
Ľudia sa, z môjho pohľadu, často vrhajú iba do jednej veci naraz a to intenzívne. Príklad, keď je to cvičenie, začnú tomu dávať všetko a preháňať to. Keď je to otužovanie, to isté. Nebýva to inak ani pri diétach, alebo upravenom stravovaní na určitú dobu, kvôli konkrétnemu cieľu.
Otužovanie má najväčší efekt, keď sa venujeme piatim potrebám, ktoré majú na naše zdravie najvýraznejší vplyv. Sú nimi: pitný režim, strava, spánok, pohyb a regenerácia (do regenerácie patrí aj otužovanie).
Pokiaľ vieme, že sa nestravujeme optimálne, každý večer si dáme dva poháre vína, viac sedíme ako sa hýbeme a náš spánok začína pravidelne po polnočnej hodine, otužovanie nás môže priviesť akurát tak k prechladnutiu.
Mali by sme sa začať zaujímať o zlepšenie všetkých smerov, ktorých správne fungovanie je pre budovanie zdravého tela nie voľbou ale povinnosťou. Jednoducho je to nevyhnutné.

Čomu sa pri otužovaní vyhnúť?
Je jeden najväčší nepriateľ, ktorého by sme počas otužovania nemali poslúchať. Je to naše EGO.
Ego je náš vyšší rozum, je to naša individualita, všetko čo myslíme. Je to naše ja, s malým j. Veľké Ja s veľkým J je zase naša duša. Je to energia, ktorá sídli v našom duchovnom srdci.
Často nás práve EGO motivuje k tomu dosahovať aj v otužovaní lepšie a lepšie výsledky. Chceme vo vode vydržať viac. Chceme chodiť do vody častejšie. Chceme ísť do vody aj keď sa na to necítime, ale vieme, že si to môžeme odškrtnúť z nášho check listu dnešných úloh. Toto nie je ten správny prístup.
Do vody by sme mali vchádzať práve vtedy, keď sa na to naozaj cítime. Prvoradé je, že vieme rozpoznať, čo je to lenivosť a čo je to strach. Kedy sa cítime dobre a kedy sme napríklad unavený. Začať tieto fakty iba vnímať, je prvým krokom k tomu, aby ste mali otužovanie ako dlhodobú aktivitu ku zdraviu.
Vyhýbajte sa teda tomu, aby ste ulahodili egu a prekonávali sa vždy za každú cenu. Budujte si k tejto forme regenerácie dobré pocity a vzťahy.

Verím, že vám tento článok pomohol pozrieť sa na otužovanie aj inak, prípadne vás inšpiroval. A keď výrazne nie, ďakujem, že ste mu venovali pozornosť a prečítali si ho až do konca.
Pokiaľ si myslíte, že by niekomu mohol pomôcť, podporte ho zdieľaním na sociálnych sieťach.
Majte sa krásne
Tomáš Pošvanc – Silový a kondičný tréner