
Tréner Miloš: Vysunutie platničky ho prinútilo uvažovať a cvičiť inak!
2. januára 2021
Otužovanie je nová forma závislosti. Kedy má ale najväčší efekt a čomu sa vyhnúť?
15. januára 2021Dnes Vám prinášame rozhovor s Jurajom a Zuzanou, zakladateľmi značky Bare Wood Your Therapy, senzomotorických pomôcok pre zdravie chodidiel. V článku sa dozviete ako projekt vznikal, prečo by nás starostlivosť o chodidlá mala zaujímať a prečo sú samotné Barewood pomôcky vhodné pre každého do domácnosti alebo pracovného prostredia.

Povedzte nám na úvod o Vašej ceste, ako ste sa dostali k výrobe týchto pomôcok?
Juraj:
Pri takýchto projektoch to nie je rozhodnutie zo dňa na deň, ale je to časovo dlhší proces, kedy si človek prechádza aj nejakými zmenami a tie mu prinesú nový pohľad na život.
Jeden z hlavných impulzov bola určite naša kamarátka, fyzioterapeutka Lenka z LM Recovery, ktorá sa téme barefoot venuje aktívne už roky. Ona nás veľmi inšpirovala a začali sme sa o túto oblasť aj my viac zaujímať.
Vo veľmi krátkom čase sme začali vymýšľať pre deti rôzne hry s bosými nôžkami na záhrade s kamienkami. Ja som typ, že ma rýchlo vedia veci nadchnúť a potom im venujem všetku energiu a čas. Napadlo ma teda vytvoriť koberček pre naše deti, a preto som začal hľadal na internete nejaké komponenty. Nenašiel som nič, čo by sa mi páčilo a malo aj nejakú ďalšiu pridanú hodnotu.
Keďže som vyučený drevár a venujem sa práci s drevom viac ako 15 rokov, vyrobil som prvé vzorky, kde som využil práve drevo, ktoré bolo vyradené z produkcie veľmi kvalitného nábytku. Samozrejme som prešiel nespočetným množstvom verzií, kde som prispôsoboval tvary a výšky dielov navyše so zreteľom, že môžem použiť len odpadové drevo, ktoré už má nejaký tvar nábytkových komponentov.
Tvary som priebežne konzultoval so spomínanou Lenkou, kde sme ich prispôsobovali presným funkciám ako majú pôsobiť na ľudské chodidlo. V podstate pri jednej takejto konzultácii, kde sme skúšali rôzne diely, sme prišli na ich variabilné prichytávanie na koberec, čo sa následne ukázalo ako skvelá voľba, keďže detská kreativita nemá hranice.
Vznikol tak koberček, ktorý si naše deti doma veľmi obľúbili a okamžite zožal úspech aj u všetkých našich návštev. Bolo to niečo iné ako bežné hračky a my ako domáci sme sa snažili ukázať deťom, čo všetko sa s ním dá robiť. 🙂
Medzitým Zuzke skončila materská dovolenka s mladším synom a nepredĺžili jej úväzok ako učiteľke biológie na gymnáziu, kde predtým pracovala, tak sme sa rozhodli posunúť túto našu zábavu aj iným a spoločne sme začali pracovať na koncepte, ktorý dnes môžete vidieť.
Chceme taktiež spomenúť Andrejku z Ježka Bežka, ktorá nám na začiatku veľmi pomohla uverejnením svojej spontánnej reakcie pri rozbaľovaní nášho balíka u nej v obchode s detskou obuvou. Otvorila nám tak dvere k prvým objednávkam.
Zuzka:
U nás barefoot nepredstavuje len „bosú obuv“, táto filozofia nám ukázala aj pôvodné hodnoty, ktoré sme predtým videli, ale nepripisovali sme im taký význam, resp. v dennom stereotype sme sa im nevedeli viac otvoriť.
Až našou osobnou zmenou vznikol Barewood a prostredníctvom neho sme spoznali rovnako zmýšľajúcich ľudí, otvorených, ľudských, usmiatych a to je tak veľa. 🙂
Máte senzomotorické pomôcky, čo nimi chcete zmeniť alebo priniesť pre ľudí?
Juraj:
Hlavne dostať do povedomia, aké dôležité sú pre nás naše nohy, že stav našich nôh ovplyvňuje stav celého tela a následne celého nášho systému.
My máme to šťastie, že môžeme kedykoľvek vyjsť bosí na záhradu a mať z toho naozaj úľavu, či už fyzickú, ale aj psychickú. Veľa ľudí, takúto možnosť nemá, a preto im aspoň takto čiastočne chceme priniesť prírodu do bytov.

Balančné dosky s klenbou, senzorický koberček a delené balančné dosky Barewood.
Čo všetko poskytujú Vaše pomôcky?
Juraj:
Každý diel má svoju jedinečnú osobitnú funkciu a tvar, pri ktorom sme sa vždy inšpirovali prírodou. Napríklad dlhé diely sú inšpirované koreňmi stromov vyčnievajúcimi spod zeme. Preto ich aj vyrezávame tak, aby to nebol pravidelný pol-valec, ale ich výška sa náhodne mení, ako keď koreň stromu bojuje s prekážkami v ceste, a tým sa vlní a zároveň silnie. Potom drží pokope celý strom s mohutnou korunou, ako zreťazenie cez našu chrbticu od prstov na nohách až po hlavu.
Zuzka:
Ďalšia pridaná hodnota, ktorú vnímame je tá, že pomôcky majú všestranné využitie. Od začiatku sme sa snažili pomôcky nastaviť tak, aby boli pre všetkých v domácnosti, aby ich vedelo využiť dieťa aj dospelá osoba. Balančné dosky si môžu dať deti aj ako súčasť Barewood chodníka, a tak prechádzať po „ježkoch“ alebo sa dá na nich aj cielene cvičiť spôsobom, že sa podlepia špeciálnymi gumovými profilmi, ktoré cvičenec stláča vlastnou váhou a posilňuje tak svaly okolo členkov.
Pri menších deťoch je dôležitá aj motivácia rodičov, nakoľko deti rady všetko opakujú, a keď vidia, že aj rodičia venujú koberčeku svoj čas, budú rady aj ony. 🙂
Ďalšou výhodou koberčeka ako samotného je, že poskytuje kreatívnu plochu na hru pre deti. Úchop a premiestnenie vysokého kamienka prstami na nohe, hmatové pexeso nôžkami, preskakovanie tvarov a veľa iného.
V čom sa líšia pomôcky Barewood od iných na trhu?
Juraj:
Je množstvo naozaj pekných a zaujímavých koberčekov, ktoré si vyrábajú šikovné mamičky. Používajú, ale pri tom veľmi veľa plastových dielov, kde o zodpovednosti k prírode veľmi nemôžeme hovoriť. Keď aj niektoré používajú prírodné materiály, veľká väčšina je spracovaná pásovo mimo Slovenska pre dosiahnutie čo najnižšej ceny.
Hlavne v týchto časoch si myslíme, že je dôležité podporovať sa navzájom v rámci Slovenska, pretože prostriedky, ktoré ostanú, sa nám môžu efektívnejšie vrátiť a určite z nich môže mať osoh viac ľudí.
Všetky naše výrobky sme si vyvinuli sami a každý jeden dielik ručne vyrábame úplne od začiatku. Ako som spomínal používame len drevo, ktoré sa nevyužije pri výrobe nábytku a je to prakticky odpad. Ide napríklad o stoličkové nohy, ktoré majú odchýlku v rozmere, a teda musia byť vyradené. Kvalitatívne je to úplne tá istá noha ako na stoličke, ale keďže je napríklad o pol milimetra užšia, zákazník ju nemôže použiť.
Takže len kvôli tomu pol milimetru by skončila niekde v teplárni ako palivo. My tomuto drevu dáme ,,druhú šancu“.
Zuzka:
Do každého kúska dreva dávame našu lásku, energiu a precíznosť. A senzitívnejší zákazníci to na našu veľkú radosť aj cítia. Drevo spomedzi všetkých prírodných materiálov dokáže túto energiu uchovať a odovzdať ďalej asi najlepšie.
V čom sa ale líšime už na prvý pohľad, je koncept variability. Jednotlivé diely si môžu deti vyskladať podľa vlastnej fantázie vďaka podlepeniu suchým zipsom. Vytvárajú si vlastné obrázky a príbehy, a preto je pre nich radosť chodiť po koberčeku.
Vďaka nápadu so suchým zipsom sú všetky naše výrobky navzájom kombinovateľné, čo využívajú tréneri pri balančných doskách tak, že si ich podlepia dielikmi z koberca, a tým dostanú cvičenca presne do potrebnej polohy.

Ste zameraní na verejnosť alebo skôr profesionálov, ktorí tieto pomôcky majú využívať pri práci s klientmi?
Juraj:
Pôvodná myšlienka bola práve zameranie sa na verejnosť, hlavne mamičky na materskej dovolenke. Tomu sme od začiatku prispôsobovali aj ceny, aby si naše pomôcky mohol dovoliť naozaj každý, a čo je podstatné, z každého kúta Slovenska.
Ukázalo sa však, že tu je podstatná nielen priaznivá cena, ale aj všeobecné povedomie o správne fungujúcich či už detských alebo dospelých chodidlách. Úprimne 90% objednávok končí na západnom Slovensku, pretože u nás na východe je tá informovanosť podstatne nižšia.
Čoraz viac nás, ale oslovujú aj profesionáli, či už fyzioterapeuti, tréneri, športovci, dokonca aj ľudia zo zahraničia, kde sa inak zatiaľ vôbec neprezentujeme.
Na druhej strane sme radi, pretože sme nechceli naše výrobky prezentovať len v bežných domácnostiach, ale aj v špeciálnych rehabilitačných zariadeniach. Napríklad nám prišla správa z Adeli Medical Center (špecializovaná rehabilitačná klinika) v Piešťanoch, že náš koberček s balančnými doskami tam bol podarovaný, za čo sme boli veľmi vďační, že nás niekto predbehol.
Zo začiatku to bol pre nás doslova ,,wow“ efekt a obrovské nadšenie, že nás berú aj ľudia z fachu, pretože sme to naozaj nečakali. Celý Barewood vznikol veľmi spontánne a sami sme nevedeli ako to celé vypáli.
Ako fungujte vo Vašom rodinnom tíme? Kto robí/vybavuje čo? 🙂
Juraj:
Je to naozaj náš spoločný projekt a ani bez jedného by to nemohlo fungovať. Obaja sme puntičkári. Ja v technických riešeniach a číslach a Zuzka v prehľade, poriadku a termínoch. Navzájom sa ženieme, keď ten druhý trošku poľaví a nedrží sa perfekcionizmu.
V podstate to funguje tak, že ja vyrobím diely ,,na hrubo“ v práci a potom ich spoločne doma dobrusujeme, podliepame, triedime a balíme.
Niekedy sa aj pochytíme, lebo naozaj riešime veci, ktoré si (väčšinou podľa mňa) žiadny zákazník nemá šancu všimnúť 🙂. Dalo by sa ale povedať, že ja som ruky a Zuzka rozum a srdce.
Zuzka s každým zákazníkom veľmi trpezlivo a osobne komunikuje, čo nie je moja silná stránka 🙂. Práve toto je výhoda aj nemať e-shop, je tam naozaj veľmi osobná komunikácia a ľudia často oceňujú, že si nepíšu s robotom.

Ste sami zástancami bosej chôdze? Aplikujete ju pravidelne?
Juraj:
Stále sa učíme a skúšame posúvať naše hranice, hlavne čo sa týka teploty 🙂. Ešte je pred nami dlhá cesta, keďže nohy sú zvyknuté na ,,svoje“ pohodlie.
Taktiež jeden z podnetov zaujímať sa o túto oblasť bol pohľad, keď na dovolenke vychádzaš z mora po kamienkoch a vnímaš tie tanečné variácie, lebo ťa to tlačí. Tak takto to asi nemá byť.
Keďže riešite zdravie chodidiel, zaujímate sa aj o celkové zdravie tela? Riešite stravu, všeobecne pohyb, duševný alebo psychický rozvoj?
Juraj:
Povedal by som to presne opačne. Keďže sa o toto všetko zaujímame, tak sme začali riešiť aj zdravie chodidiel.
Takmer celý život som bol zástanca sloganu: ,,Kde nepomôže sila, pomôže hrubá sila.“ Aj vo vzťahu k vlastnému telu. Všetko okolo duševného a psychického zdravia som vnímal ako ,,kecy slabých.“
Až na vlastnej koži som musel zistiť, že 90% (možno aj viac) je v hlave. Týka sa to úplne všetkého, či už zdravia, zamestnania alebo vzťahov.

Na stránkach uvádzate, že na ochranu materiálu nepoužívate žiadne chemické povrchové ošetrenie, aby mohlo drevo dýchať a aby bol dotyk chodidla rovnako autentický ako v prírode. Čo to znamená pre ľudí z Vášho pohľadu? Prečo by mali vnímať aj samotné povrchy a materiály cez chodidlo?
Juraj:
Zbytočne to tu budeme rozoberať hoci celý deň. Nič nepresvedčí človeka viac, ako keď sa vyzuje a skúsi sa prejsť bosý po tráve, alebo tí odvážnejší po lese.
Zuzka:
Pri takej chôdzi sa život v danom momente nedá nevnímať. Ten úžasný slobodný pocit sa v jednej sekunde prederie cez všetky nánosy problémov, povinností, masiek a dotkne sa Vášho prapôvodného ,,ja“, ktoré vyšlo zo zeme.
Plánujete sa do budúcna rozširovať o ďalšie produkty? Aké by to mali byť?
Zuzka:
Určite by sme chceli rozširovať naše produkty. Stále by mali ale zachovať našu myšlienku jednoduchosti, funkčnosti a čistoty. Tu intenzívne komunikujeme s našimi zákazníkmi najmä z radov trénerov, ktorí majú nápady z praxe, čo nové by im pomohlo pri práci s klientmi. Potom je na Jurajovi doladiť s nimi prevedenie a hlavne technológiu výroby.
Za mňa sú Vaše pomôcky naozaj užitočné aj ako prevencia, nie len ako riešenie plochej klenby alebo vbočeného členka, prípadne iných problémov, ktoré s chodidlami vznikajú. Máte rovnaký motív ako mal Steve Jobs (Apple)? Barewood do každej domácnosti? 🙂
Zuzka:
Určite by bolo prospešné pre všetkých, keby mali doma taký kútik relaxu, oddychu a stimulácie chodidiel.
Kúsok prírody a v neposlednom rade pekný dizajnový a funkčný kúsok, ktorý oživí interiér. Ak by to bol práve náš Barewood budeme len radi. 🙂
Viac o Barewood a konkrétnych produktoch si môžete prečítať a objednať na stránkach Barewood.sk.
Tomáš Pošvanc – Silový a kondičný tréner
PS: Pripravujeme ale pre vás aj živý/online kurz zameraný na plochonožie alebo iné problémy s chodidlami. Súčasťou tohoto kurzu budú aj návody na využitie Barewood pomôcok. Pre väčší záujem sa prihláste tu.