
AKO HUDBA OVPLYVŇUJE NAŠE FYZICKÉ A DUŠEVNÉ ZDRAVIE
10. januára 2014
10 KROKOV, PRE NÁRAST HMOTY
16. júna 2016Ahojte,
patríte medzi nováčikov vo fitness svete? Alebo dokonca iba zvažujete návštevu najbližšieho fitka, ale neviete ako začať? Bojíte sa, že sami to nezvládnete a budete robiť chybu za chybou? Nebojte sa, ani ja som nebol iný a tiež som na začiatku robil chyby. Preto Vám v nasledujúcom článku prezradím, aké chyby vnímam najčastejšie vo fitness centrách a ktorým veciam by ste sa mali radšej vyvarovať. Pohodlne sa usaďte a môžeme začať.
1. Strava
Často krát sa stretávam s ľuďmi, ktorý jedia tesne pred tréningom. Tesne v tom prípade znamená 15-30min. Takáto načasovanie nie je úplne ideálne (toto však neplatí pre ľudí, ktorý majú zdravotné problémy, ako je diabetes alebo hypoglykémiu, ktoré môžu spôsobiť nízku hladinu cukru v krvi, Vy by ste sa pravdepodobne mali najesť pred cvičením spomínaných 15-30min. Všetkým ostatným odporúčam jesť najneskôr 2 hodiny pred tréningom a to komplexné jedlo. O tom ako by malo vyzerať predtréningové jedlo si povieme viac nabudúce, kedže je to skôr téma na samostatný článok. Hlavne nezabúdajte, že dôležité je stravovať sa správne počas celého dňa, nie to narýchlo zachraňovať pred tréningom.
2. Tekutiny
Opäť platí rada z vyššie uvedeného bodu a to, že piť treba priebežne počas celého dňa. Najmä v týchto teplách je príjem tekutín veľmi dôležitý. Osobne odporúčam denne vypiť 2,5l-3l tekutín. Koľko však vypiť počas tréningu? Samozrejme názory sa líšia v závislosti od náročnosti a dĺžky trvania tréningu. Vo všeobecnosti sa však odporúča vypiť počas tréningu 0,5l tekutín priebežne v malých dúškoch. Ja osobne som zástanca čistej vody, nakoľko minerálne vody u mňa spôsobujú nadúvanie. Čerpať by ste mali predovšetkým z nasledujúcich zdrojov: čistá voda, minerálne vody, pripadne iontové resp. karnitínove nápoje. Avšak začiatočník si úplne vystačí aj so spomínanou čistou vodou.
3. Správna technika
Podľa môjho názoru kameň úrazu väčšiny, ak nie všetkých začiatočníkov. Sám som však nebol iný. Prečo to ale spomínam? Nesprávnou technikou si môžeme spôsobiť nemalé problémy a zdravotné obmedzenia, preto pri cvičení s klientmi dbám predovšetkým na to, aby si osvojili správnu techniku čím skôr, pochopili, ktoré svalové partie precvičujeme a vyhli sa chybám, ktoré som na začiatku robil aj ja. Preto sa nebojte pýtať starších a skúsenejších, ak si neviete poradiť sami, ale pokiaľ je to možné naštudujte si o správnych technikách a prevedeniach cvikov čo najviac Vy sami. Čerpajte z internetu, odbornej literatúry alebo rôznych časopisov, pretože tak sa naučíte najviac.
4. Efektivita
Fitko nie je internetová kaviareň, takže mobil ostáva pekne v skrinke. 😀 Vyťahuje sa až následne po tréningu, keď sa robia selfie a kontroluje sa forma. 😀 😀 No dosť bolo srandy, späť k téme. Tréning by mal byť primerane efektívny a náročný. Čo to však znamená? Z tréningu by sme mali ísť z pocitom dobre vykonanej práce a odvedenej roboty. To je však opäť individuálne a niekto počíta za dobrý tréning, keď sa ledva doplazí do šatne, inému stačí keď má po tréningu miernu svalovicu precvičených partií. Stále však neprichádza odpoveď na Vašu otázku? Koľko majú trvať prestávky medzi sériami? Tak sa na to poďme pozrieť. Pri tréningu zameranom na rozvoj sily v trvaní približne 1 hodiny sa odporúča oddychovať medzi sériami 1-2min. Tak ste sa teda dočkali. Podstatné je však to, aby nás tréning bavil, nenudil a našli si v ňom zaľúbu. Iba tak sa dá robiť z dlhodobého hľadiska a môže nám spôsobovať radosť.
Verím, že som Vám zodpovedal aspoň časť Vašich otázok a priblížil trošku problematiku niektorých oblastí fitness sveta. Čo poviete, napíšeme si najbližšie článok na tému ako má vyzerať predtréningové jedlo alebo Vás zaujíma skôr iná téma? Dúfam, že sa Vám článok páčil a vidíme sa na tréningoch. Pekný deň.