Tréning na celé telo, strečing a výdrž – 12 minút
15. februára 2021Posilnite svoju imunitu, praktické tipy pre prechodné obdobie jeseň/zima.
10. októbra 2023Naše telo nie je v dnešnom stave náhodou. Vyvíjali sme sa milióny rokov a len niekoľko 10 ročí žijeme takzvane sedavo. Sedíme pomerne často v škole a pokračuje to aj v práci.
Orekm toho, že sa na sedavý spôsob života postupne prispôsobujeme, mali by sme ho aj kompenzovať.
Prvým krokom ku zlepšeniu sedenia je uvedomenie si, koľko, ako často a v akých polohách sedíme. Priemerný dospelý človek presedí pri práci 6-8 hodín denne, pokiaľ nerátame cestovanie a pasívny odpočinok počas toho dňa.
Teda je to viac, ako celkového pohybu za deň, preto by sme mali vnímať ako v týchto polohách držíme telo a ako sa cítime.
Čo sa deje pri dlhom sedení?
Pri sedení trpí bezpodmienečne najviac chrbtica. Prevažne môžeme hovoriť o driekovej alebo krížovej časti chrbtice, ale bez bolesti sa často nezaobíde ani šija a záhlavie. Naše platničky sú pri sedení vystavované nadmernému tlaku, väčšinou v pravidelných polohách. To môže zapríčiniť deformáciu v zmysle svalového napätia ale aj deformáciu medziplatničkových priestorov a samotných platničiek.
Okrem toho má sedenie nepriaznivý vplyv aj na cievny systém a jeho fungovanie, následkom čoho podporujeme vznik rakoviny alebo cukrovky.
Ako správne sedieť?
Každý z nás už počul o správnom sedení a uvedomuje si, že je to dôležité. Menšie percento ľudí to už aplikuje aj do praxe. Vy však patríte do tej menšiny, pretože čítate tento článok 🙂
V prvom rade je dôležité prijať, že sedenie ako ho poznáme nie je vhodné vôbec a za žiadných okolností. Naše telo nie je prispôsobené na túto polohu. Ideálna poloha ako náhrada sedenia je hlboký drep alebo čupenie. Pokiaľ vám robia problém, skúste sa k týmto polohám postupne dopracovať strečingom, alebo cvičením.
Správne sedenie na stoličke by mohlo znieť nasledovne:
1) Sedíme len na pól ,,zadku´´
2) Sedíme napriamene so zatiahnutou bradou
3) Sedíme mierne rozkročmo s kolenami mierne pod úrovňou bedrových kĺbov
4) Monitor alebo počítač máme vo výške úrovni očí
4 Tipy, ako sedieť menej.
Sedíte pri práci?
Každých 15 minút zmeňte polohu, ešte lepšie je poprechádzať sa aspoň na tri minúty.
Zabúdate na to?
Nastavte si v telefóne alebo na počítači upozornenie, že sa treba hýbať alebo postaviť, alebo ísť sa napiť.
Hýbte sa všade, kde je to možné.
Vždy keď máte možnosť hýbať sa, prejsť sa, niečo ísť vytlačiť, napiť sa, prejsť po schodoch miesto výťahu, urobte to, aby ste kompenzovali dlhé sedenie.
Strečing pri sedení.
Ako kompenzáciu sedenia tiež môžete uvoľňovať a strečovať konkrétne partie tela. Pozrite sa, ako na to v nasledujúcom videu.
Držíme vám palce pri správnom a nebolestivom sedení 🙂