To najlepšie pre naše chodidlá? NAHOTA!
31. mája 2020Tréner Enrico: Ten kto hľadá, nájde! Ako pribral 25 kíl skoro čistej svalovej hmoty?
2. januára 2021Pozeráš na seba do zrkadla a rozmýšľaš nad tým ako si vypracovať ten dokonalý zadok, ktorý na teba číha z každej sociálnej siete?
Možno ako prvé hneď vyťukáš do youtube cvičenia na zadok a začínaš cvičiť krkolomné pohyby od fitnessiek, ktoré majú vysnívaný zadok. A teba z toho bolí všetko len ten zadok nie.
Tu sa dostávame k zápletke. Nie každé cvičenie, ktoré je na internete je vykonané správne, ba dokonca niektorými si môžeš uškodiť. Pozrime sa na to hlbšie…
Čo je vhodné pre mňa?
V tejto dobe je veľa cvičebných videí z ktorých si môžeš vybrať. Ako však zistiť, ktoré cvičenia sú vykonávané so správnou technikou? Vysvetlíme si niekoľko bodov, ktoré spĺňajú predpoklad, že dané cvičenia budeš vykonávať správne.
Tieto body nemusia byť pre každého ľahko uchopiteľné, preto si uvedieme aj rozdiel medzi správnym postavením tela a nesprávnym. Ukážeme si tiež príklady cvičení s korektnou technikou.
Dôležité je tiež pochopiť, že tie cvičenia, ktoré my naozaj sedia rozpoznám tak, že cítim hlavne tie partie, ktoré cítiť mám.
Stačí mi na guľatý zadok iba cvičiť?
V Prvom rade sa treba na túto problematiku vysneného pozadia musíme pozrieť komplexne. Ak chceš naozaj dosiahnuť svoju vysnívanú postavu musíš upraviť aj svoje stravovacie návyky.
Netreba držať hrôzostrašné kapustové diéty, postačí ak zo svojho jedálnička začneš postupne vyraďovať nezdravé mastné a vyprážané jedlá, obmedzíš cukor a postupne začneš obmedzovať pečivo.
Napríklad namiesto pečiva na raňajky siahneš po ovsenej kaše. Toto skús zapracovať postupne aby si sa v tom cítila relatívne pohodlne.
Cvičiť treba takto!
Super! Prvý krok máme za sebou, teraz prejdeme na druhý a to je samotné cvičenie. Ako zistiť či pri cvičeniach na zadok robím chyby ? Začni si všímať či dodržuješ tieto základné body pri cvičeniach.
BOD1 / Hlava by mala byť po celý čas v predĺžení chrbtice, nie je ani v predklone ani v záklone.
BOD2 / Lopatky sú stabilné a mám aktívne vyplnený medzi-lopatkový priestor. Častokrát sa stretávame pri práci s klientmi s tým, že ženy majú odlepené lopatky od hrudníka, čo je spôsobené práve nedostatočnou stabilizáciou lopatiek.
BOD3 / Chrbát je po celú dobu v rovine. Snažím sa eliminovať všetky aj keď malé pohyby v chrbtici.
BOD4 / Trup je po celú dobu stabilizovaný (alebo aj pevný core, pozorn nie napnuté brucho). Najčastejší problém býva rozpojenie stredu tela spojený so slabou trupovou stabilizáciou.
BOD5 / Panva je v neutrálnej polohe. Nie je ani vysadená ani podsadená. Práve príliš vysadená panva je hlavným problémom pri preťažení driekovej časti chrbtice a to hlavne povrchových vzpriamovačov chrbtice.
Teraz si ukážeme základné chyby na fotke, ktorým sa chceme vyvarovať.
Ukážka, akoby malo vyzerať správne postavenie tela.
Príklady cvičení so správnou technikou.
Treba však podotknúť, že samotným tréningom na zadok môže byť pre teba správne vykonanie cvičení veľmi zložité. Preto treba venovať svoju pozornosť aj cvičeniam na celé telo.
Ku príkladu si uvedieme, že na správnu stabilizáciu trupu potrebuješ posilňovať svoj Core. Nie však len povrchový priamy sval brucha, ale aj hlboký stabilizačný systém. Čiže je vhodné zaradiť aj cvičenia na celé telo nie len na zadok.
Dúfam, že sa Vám tento článok páčil a nové rady aplikujete do svojich tréningov.
Trénerka Maťka