
3 spôsoby ako mať rýchle výsledky pri cvičení (a prečo by ste ich mali používať všetky)
16. júla 2019
Zlepši mobilitu ramien pomocou tohoto cvičenia.
9. marca 2020Rolovanie patrí určite medzi modernejšie formy rozcvičky ako klasický statický strečing ale poďme sa pozrieť aj na to, prečo je rolovanie lepšia forma rozcvičenia pred výkonom a prečo.
V prvom rade je možno dôležité poznamenať, že rolovanie pomocou masážnych pomôcok môže priaznivo vplývať aj na vzhľad i konštitúciu pokožky. Tým, že pri rolovaní vytvárame tlak na určité miesto dochádza k ovplyvňovaniu hneď niekoľkých systémov naraz.
Zlepšuje sa cirkulácia krvi, cirkulácia tekutín medzi tkanivami a zároveň tlak môže uvoľňovať nahromadenné škodliviny z tkanív. Samotný tlak nna jednotlivé segmetny tiež zlepšuje prísu kyslíka a živín do tkanív.
Zamená to, že vaše svaly sa dokážu opäť kĺzať jeden po druhom. Zväčša je stuhnutie svalov aj o skrátení a oslabení zároveň. Cirkulácia tekutín medzi tkanivami sa bez pohybu stráca a svaly sa na seba lepia. Čo môže spôsobiť obmedzenú pohyblivosť a dokonca aj bolesť, ktorá môže prameniť neskôr na úplné iné miesta skrz stimuláciu nervov v stuhnutom mieste.
Samotné uvoľňovanie, strečing a valcovanie je preto veľmi dôležité a treba ho vykonávať ako prevenciu a nie ako záchranu, keď už je zle.
STREČING
Strečing, alebo naťahovanie je veľmi známe. Význam tohto slova poznáme azda všetci, no napriek tomu neraz opomíname jeho nevyhnutnosť a benefity. Často je táto forma tréningu vykonávaná aj nesprávne, kedy je určite vhodný osobný tréner na naučenie správne vykonávanej techniky.
Kedykoľvek
Statický strečing je možné vykonávať prakticky kedykoľvek sa cítite stuhnutí a potrebujete sa uvoľniť.
Pred záťažou
Pred záťažou alebo tréningom táto forma strečingu nie je vhodná z hľadiska naťahovania svalov, ktoré sa pri naťahovaní trhajú a celkovo je sval oslabený. Znamená to, že znižujete svoj výkon pri tréningu.
Po záťaži
Po samotnej záťaži alebo tréningu statický strečing taktiež nie je vhodný. Keď sa vám svaly naplnia krvou, nastáva proces regenerácie a všetky minerály, vitamíny či iné podporné zložky v krvi by sa statickým strečingom uvoľnili. Jednoducho si predĺžite celkovú regeneráciu.
ROLOVANIE
Len strečing nám nestačí. Niektoré svaly nedokážeme dostatočne uvoľniť a potrebujú preto pomôcť ideálne iným spôsobom. Masáž pomocou valca je ideálnym spôsobom pre regeneráciu stuhnutého tkaniva. Pri rolovaní by sme mali dbať na to aby sme prešli sval v celej jeho dĺžke od kĺbu po kĺb.
Ideálna rýchlosť posúvania sa po valci je 2,5 cm za sekundu, optimálne cca 5 krát tam a nazad. Odporúčame valcovanie v líniach, cez tuhý sval a následne aj susediace svaly. Prvé valcovania sa u niektorých môžu prejaviť niekoľkými modrinami, prípadne bolesťou.
Kedykoľvek
Rolovanie je možné vykonávať prakticky kedykoľvek sa cítite stuhnutí a potrebujete sa uvoľniť.
Pred záťažou
Pred záťažou alebo tréningom je táto forma automasáže veľmi vhodná z hľadiska prítlaku svalov, ktoré sa pri tlaku prekrvia a uvoľnia. Tlakom pôsobiacim na parite sa uvoľnia aj fascie čím dokážete zvýšiť rozsah pohybu behom krátkej chvíľe aj o niekoľko centimetrov.
Po záťaži
Po samotnej záťaži alebo tréningu statický rolovanie tiež nie je vhodné, svaly sú (mali by bať) vtedy už volné a prekrvené.
Je dôležité spomenúť pre koho valcovanie nie je vhodné. Sú to najmä ľudia s problémami žíl (kŕčové žily a iné problémy ciev), ľudia s pokročilou osteoporózou alebo ľudia s čerstvými úrazmi.
Ak valcujeme celé telo, začíname ideálne od chodidiel a pokračujeme nahor smerom k hlave.
Ideálne valcujeme mimo tréningovú jednotku ako napríklad pred spaním. V prípade nejasností sa obráťte na svojho trénera, fyzioterapeuta alebo iného odborníka na uvoľňovanie svalov, mäkkých tkanív a fascií.
Osobný tréning s trénerom Vám pomôže pohodlne a ľahko sa zorientovať vo svete fitness. Stačí urobiť prvý krok a dohodnúť si úvodnú konzultáciu TU.