
5 častých chýb pri cvičení, ktoré určite nerobte, keď chcete mať výsledky.
18. januára 2018Hello world!
4. mája 2018Pokúšate sa už dlhšiu dobu nabrať svalovú hmotu, ale nejde vám to?
Alebo máte pocit že trénujete dostatočne tvrdo a aj napriek tomu nevidíte pokrok?
Chcete venovať cvičeniu menej času a mať viac výsledkov?
Keď príde na naberanie svalov, nie je to len o tréningoch a cvičeniach, ktoré robíte, ale ako ich robíte. V tomto článku vám prezradím chyby, ktoré by Vás mohli oddiaľovať od budovania svalstva vo vašom tréningu. Nemusíte byť ani začiatočník, aby ste mohli profitovať z tohto článku, pretože mnohí pokročilí pretekári môžu tak isto robiť tieto chyby.
3) PRETRÉNOVANIE
Prvou veľkou chybou v tréningu resp. silovom tréningu je pretrénovanie. Aj napriek tomu, čo všetko vám bolo povedané, pretrénovanie je skutočne vec, na ktorú narazí mnoho ľudí ktorí chcú docieliť rýchle budovanie svalovej hmoty. Títo ľudia spadajú do kategórie, čím viac tým lepšie. Žiaľ neuvedomujú si, že ak budú takto trénovať bez pomoci podporných látok, ich kapacita obnovy svalových vlákien bude obmedzená. So zdravým rešpektom ku schopnosti človeka sa zotaviť z tvrdého tréningu, môžete obozretne prechádzať medzi hranicou pretrénovania a nepretrénovania a používať ju na vytvorenie takej svalovej hmoty, ako je len možné prirodzenou cestou. To znamená, že ak chcete vybudovať svalovú hmotu, musíte cvičiť s takou váhou a intenzitou, ktorá Vás dostane na hranicu svalovej bolesti.
2) NEDOSTATOČNÉ TRÉNOVANIE
Tu sa ľahko dostaneme k ďalšej chybe a tou je nedostatočné trénovanie, nazvime to podtrénovanie. Jednoducho len prídete do posilky a už si myslíte že svaly porastú. Ak máte záujem vidieť znateľné svalové prírastky, musíte na tom skutočne pracovať. Mnohí ľudia prídu do posilňovne a nikdy nedosiahnu dostatočnú intenzitu ich tréningu nato aby zistili, že ich svaly rastú, a rastú rýchlo.
V skutočnosti, akonáhle zvládnete tú rovnováhu medzi pretrénovaním a podtrénovaním, uvidíte, že v skutočnosti nie je až tak ťažké, nakloniť výsledky vo svoj prospech. Ak vymeníte dlhý tréning za intenzívnejší, budete môcť budovať svalovú hmotu aj keď budete cvičiť menej. Zvýšením intenzity cvičenia a tréningu dosiahnete rýchlejší rast svalov ale aj dostatok času, aby sa vaše telo mohlo zotaviť a rásť silnejšie.
Keď už hovoríme o sile, žiadnu solídnu formu nevybudujete bez toho, aby ste boli silní vo vašich základných cvičeniach, akými sú benchpress, mŕtvy ťah a drep. To znamená, že mnohí ľudia, ktorí sa snažia získať svaly, sú často tí ľudia, ktorí vynechávajú tieto cvičenia. A majú nato dôvod. Tieto cvičenia môžu byť zastrašujúce pre tých, ktorí nemajú silu a techniku na ich zvládnutie. Rozhodnutie pre jednoduchšiu verziu, ako napríklad koncentrované zdvihy alebo kľuky , nie je dlhodobým riešením. Začnite vykonávať tieto cvičenia a budujte k nim svoju dôveru a uvidíte, že vaše svaly porastú.
Dávajte si ale pozor na správnu techniku. Chce to len trpezlivosť. Pri práci s našimi klientmi, docielenie správnej techniky niekedy trvá aj pár týždňov.
1) JETE PRÍLIŠ MÁLO A NE-VÝŽIVNE
Čo sa týka nutričného hľadiska, jesť buď príliš málo kalórií alebo nedostatok výživne kvalitných kalórií môže sabotovať vaše snahy o nabratie svalovej hmoty. Výživa je a vždy bude veľmi dôležitou súčasťou cvičenia. Ak chcete získať svaly, musíte svoj stravovací plán prispôsobiť tak, aby jeho zložky podporovali rast svalov. Prestaňte premýšľať tak, že kľúčom k nárastu svalovej hmoty je iba prijať dostatok kalórií. Takto to nefunguje. Ak nemáte dostatok kvalitných kalórií so správnym obsahom živín, je takmer nemožné získať svaly rýchlo alebo vôbec.
Dúfam že vám tento článok niečo dal a nie len to. Verím, že to, čo ste zistili využijete aj v praxi. V týme Pošvanc Fitness kladieme na tieto aspekty v silovom tréningu veľký dôraz. Mnoho ľudí to už s nami dokázalo, preto verím, že to dokážete aj vy.
Držím Vám v tom palce
Richard Mikulský – Silový a kondičný tréner
V prípade otázok ma kontaktujte priamo TU, a nezáväzne sa na osobnom stretnutí môžeme porozprávať, ako môžem pomôcť aj Vám.